Meni blagdani uvijek miriši na finu hranu, otvorena vina, kolače, cimet i jabuke u zraku… I uvijek me sjete na drage ljude s kojima ih provodim

‘Miris i okus; premda nježniji, čuvaju u sebi sjećanje, očekivanje i nadu’, pisao je Marcel Proust u svojem kultnom djelu „U potrazi za izgubljenim vremenom“.

I meni, kao pravom Proustovskom liku, meni blagdani uvijek miriši na finu hranu, otvorena vina, kolače, cimet i jabuke u zraku… I uvijek me sjete na drage ljude s kojima ih provodim.

Vrijeme je uživanja u životu, a gdje ćemo ljepše i bolje uživati nego li s prijateljima i obitelji ovih blagdanskih dana. U mom se društvu uvijek postavi isto pitanje – što ćemo piti? Tu se pritom misli na vino, naravno, pa onda slažemo kombinacije: zakleti ljubitelji crnog piju samo crno, a oni hedonisti (me included) slažu redoslijed od mjehurića (pjenušca ili šampanjca za početak, obično i sredinu i kraj) do nekog laganog bijelog i mineralnog do crvenog (crnog) vina. Jer da, kada nam dođe ozbiljno meso na stol, treba ga fino „sljubiti“.

Zato smo za ovo blagdansko doba odlučili sugerirati koja vina istarskog vinara Eliđa Pilata, Vina Pilato se lijepo sljubljuju uz božićnu trpezu ali i sve one „s nogu“ zalogaje koje ćete gricnuti s kolegama na poslu,  poslije u gradu, kući, s prijateljima…

Vina Pilato poznato je primarno po svojim bijelim vinima – Malvazija, Chardonnay i Sauvignon njegove su perjanice iz godine u godinu, a krenuo je i u novom smjeru, odležaloj malvaziji. Nećemo zaboraviti ni njegove „crnjake“ kojima se ponosi…

Vjerujem da će mnogima koji će biti u gradskom božićnom điru, kiblu krasiti Pilatova svježa Malvazija, sada već klasika istarskog vinarstva, naša dobra draga malvazija. Malvazija nam paše doista uz svaki zalogaj s bakalarom, uz ribu koje će ovih dana biti u izobilju na trpezi, uz male zalogaje bilo riblje ili čak i mesne. Malvazija je vino koje se pije u društvu i za društvo.. Pilatova svježa Malvazija upravo je dobila i „stariju“ sestricu – odležalu Malvaziju, stariju, ali nimalo manje zanimljivu Malvaziju Sur Lie koja, kao i što je kod žena slučaj, dokazuje kako dobro vino, baš kao i žene, svoj potencijal razvijaju kroz godine.

Pilato se naime priključio sve većem broju istarskih vinara koji proizvode malvaziju prema staroj francuskoj metodi sur lie, odnosno odležavanju vina na vlastitim kvascima.  Osobno sam veliki fan odležalih vina pa me je Pilatova Malvazija Sur Lie jako razveselila – probajte je uz neko finu ribu u pećnici, bakalar na gulaš, a ja bi je čak sljubila i s puricom s mlincima (jer je sočno i nježno bijelo meso podatnije za takvo „ozbiljno“ bijelo vino).

Ta, upravo izašla edicija Malvazije Sur Lie iz 2011. za koju je grožđe brano kasnije, krajem rujna na crvenoj zemlji na poziciji Paljuhi kod Vižinade,  broji svega 2000 boca. Nakon berbe, grožđe je fermentiralo u drvenim bačvama, te kasnije na vlastitim kvascima odležavalo u kombinaciji novih i starih barrique bačvica (otuda vinu sve one fine arome), pa u inoxu prije nego je pušteno na tržište.

Lijepe je slamnato žute boje, kristalno je bisto i gusto… Ako pri ruci imate dekanter, prozračite ju, neka se malo otvori (dekantiranjem ćemo vinu pomoći da izađu sve one arome i mirisi, da vino prodiše i otvori se). Svježe je i mineralno i to je ono što mi se kod ovog vina doista sviđa. I ona nota vanilije, koju ćete osjetiti na prvu, a za druge – ostavljam vama da „njušite“..

Pilata pratim već duže vrijeme, često smo kod njega za Dane otvorenih vinskih podruma, kušamo ga na Vinistri i otpočetka me je u stvari oduševio međunarodnim sortama – Chardonnayem i Sauvignonom koji žive sasvim specifičan život u istarskim vinogradima. OK, te dvije sorte se sade svugdje po svijetu, nisu tipične za ove krajeve, ali u Pilatovim vinogradima dobiju novi aromu.

Recimo, njegov Chardonnay mi je favorit za tu sortu – uz narezane sireve, razne namaze, recimo suhe pomidore sa svježom skutom ili pak svježa skuta s marmeladom od luka – jer ima optimalnu koncentraciju šećera i kiselina. Te kiseline mu daju živost i mogu se sljubljivati s brojnim jelima.

A Sauvignon, njega morate voljeti. Ili ne. Evo mala anegdota: na sommelierskim radionicama i tečajevima često vas uče više različitih karakteristika za svako vino. I tako Sauvignon, kao sorta, može imati note grejpfruta, ananasa, a ja sam najviše zapamtila onu notu koja kaže „cat piss“ / „cat box“. Eh, kad se to prevede na hrvatski ne zvuči baš primamljivo – što bi znači da vino miriši „kao da se maca popiškila“. Što bi nam tu trebali biti ukusno, pitate se!? Ali probajte se igrati sa Sauvignonom i kažem vam, svidjeti će vam se.

Purica i mlinci, što je božićna trpeza bez njih! Tu kombinaciju nježnog bijelog mesa i ugljikohidrata obilno zalivenih masnoćom od pečenja dobro će izbalansirati čaša Pilatovog cabernet sauvignona – to vino predivne rubin tamne boje, izvući će svoje najbolje mirise i okuse ribizla u kombinaciji s ovim jelom.

Kuharice koje se odluče za svinjsko pečenje ovih dana ponudite čašom Cabernert Sauvignona ili pak Terana, za ljubitelje jačeg vina. Dok ovo pišem, smiješim se s veseljem jer je upravo objavljenja vijest da je „teran naš, Istarski!“.

Ako niste pratili cijelu tu zavrzlamu oko terana, evo ukratko: Slovenci su odlučili zaštititi teran kao svoje autohtono vino, iako je ono autohtono u Istri i pograničnom dijelu Slovenije. Da su uspjeli, to bi značilo da svi proizvođači terana iz Istre ne bi mogli svoje vino nazivati teranom, niti ga prodavati pod tim imenom!? Nije baš pohvalna priča o dobrosusjedskim odnosima, ali istarski vinari se nisu dali i inzistirali su na svome nasljeđu. I neka su jer borba se isplatila i zato sa zadovoljstvom danas možemo reći da je „teran naš!“. Nekome teran ne sjedne, doduše: jak je, trpak, izdržljiv i žilav do maksimuma, kao i istarska zemlja na kojoj rase, ali kontradiktorno, istovremeno je i  topal, pun okusa, živ 100 na sat. Voljeli ga ili ne, teran je tu i ne ide nigdje, on je izraz ovog našeg podneblja, a Pilato ga s ponosom buteljira pod svojom etiketom.

Vjerujem, jest ćemo ovih blagdana i previše kolača i slastica – uz njih će se dobro upariti Muškat bijeli, istarska sorta koja se tradicionalno poslužuje uz slastice. Pilatov Muškat nije presladak, ima fini balans šećera i kiselina pa se može lijepo sljubiti sa slatkim kolačima. Iako, da mene pitate, ja bi, kod deserta, krenula ispočetka – red svježe Malvazije, red odležale Malvazije…

Javite dojmove! Živjeli!

Autor teksta: SANJA MARKUŠIĆ – zaljubljenica i poznavateljica finih vina

VINA PILATO kontakti: 

ADRESA: Lašići 2, Vižinada, Istra
TELEFON: +385 (0)52 446 281
GSM: +385 (0)91 446 2810
E-MAIL: info@vina-pilato.com  vinapilato@gmail.com

Blagoslovljen Božić, te zdravu i veselu Novu 2017. godinu žele Vina Pilato , Sanja Markušić & Ivana Grabar Pink Pen